Nominujte slídila na Cenu Velkého Bratra

Již třináctým rokem mohou občané nominovat největší narušitele soukromí. Nejvlezlejší firmy, státní instituce i technologie se utkají o 4 anti-ceny a jednu pozitivní cenu za ochranu soukromí.

Zašlete nám nominaci pomocí dolního formuláře. Nezapomeňte k nominaci uvést důvod. Může jim být například odkaz na článek na internetu.

28 thoughts on “Nominujte slídila na Cenu Velkého Bratra”

 1. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
  Tato organizace ,která by měla podléhat ministerstvu zdravotnictví se již dávno vymkla jakékoliv kontrole a stala se takovým státem ve státě. Jejím úkolem je dohlížet nad léčivými přípravky, montuje se však absolutně do všeho, co se (zejména soukromého) zdravotnického sektoru týče. A nebojí se vyhrožovat miliónovými pokutami za nedodržení i zcela absurdních předpisů. Viz nová povinnost zapisovat každou ampulku použitého anestetika do zvláštního sešitu, či e-recept, který krom dokonalého vytěžení informací o pacientovi i lékaři nepřináší žádné výhody. SÚKL je dokonalým příkladem byrokracie pro byrokracii.

 2. Pozitivni cena:

  Open source aplikace pro chrome a smart mobilní telefony, umožňující skrýt identitu,blokovat trackery na síti a více privacy friendly nastaveni uctu na soc. sitich
  https://plusprivacy.com/

 3. Nominuji slídilem roku město Jičín a to za:
  1) za aktivní a dobrovolné zapojení města do nelegálního systému sledování pohybu vozidel a fotografování jejich řidičů a pasažérů, v podstatě jen kvůli dotaci
  2) za celkově vysokou úroveň sledování občanů – cca 60 kamer na sedmnáctitisícové město s dlouhodobě minimální kriminalitou
  3) tím za směřování ke stavu, kdy veřejný prostor budou lidé moci používat jedině když přitom budou nahráváni.
  Odkaz: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/jicin-si-poridi-dalsi-kamery-jako-ochranu-pred-zlodeji-20170324.html
  a http://www.jicinskozpravy.cz/archiv/zpravy/2017/1/320-hlavni-vyjezdy-z-jicina-zacnou-hlidat-kamery.htm

 4. zdravbotní registry, kde jsou rodná čísla bez jakéhokoli důvodu

 5. Mobilní operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone) za „službu“ Telco Score, hodnotící lidi podle údajů z mobilní sítě na základě polohy, jejich pohybu, hovorů, SMS, dat, používaného telefonu atd. Jít na „nesprávné“ místo může znamenat, že nedostanete úvěr nebo nájemní smlouvu. Stejně tak jako být v kontaktu s „nesprávnými“ lidmi. George Orwell by nejspíš nevěřil vlastním očím tak, jak já. Paradoxně většinu lidí to nechává zcela klidnými.

 6. Státní pozemkový úřad – implementace nového docházkového systému na otisky prstů. Zaměstnanci Státního pozemkového úřadu jsou pod záminkou „porušení pracovní kázně“ nuceni poskytnout své biometrické údaje do docházkového systému.

 7. Nařízení na ochranu spotřebitelů, které minulý týden schválil Evropský parlament. Jak upozornil server Bleepingcomputer, návrh normy obsahuje několik kontroverzních novinek: úřady podle něj mají dostat pravomoc nechat odstranit online obsah nebo omezit přístup k webům, pokud usoudí, že mohou potenciálně ohrozit tzv. společné zájmy spotřebitelů.

 8. vláda za to, že neřeší data retention a dál se sbírají údaje, i když to zakázal Soudní dvůr EU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *