Nominujte slídila na Cenu Velkého Bratra 2018

Již třináctým rokem mohou občané nominovat největší narušitele soukromí. Nejvlezlejší firmy, státní instituce i technologie se utkají o 4 anti-ceny a jednu pozitivní cenu za ochranu soukromí.

Zašlete nám nominaci pomocí dolního formuláře. Nezapomeňte k nominaci uvést důvod. Může jim být například odkaz na článek na internetu.

Vyplnění jména a emailu je zcela dobrovolné (není nutné vyplňovat) a slouží pouze pro případ další komunikace s nominujícím, tyto údaje jsou uchovávány pouze po dobu trvání nominací v daném roce, následně jsou mazány.

Zpracování osobních údajů je založené na souhlasu, který projevíte pokud údaje vyplníte.
Zpracovávání a uchovávání veškerých údajů je zcela v souladu s obecným nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Nominující není povinen uvádět žádné své osobní údaje. Pokud osobní údaje uvede, ve zveřejněné podobě jsou tyto údaje odstraněny, stejně tak jako údaje o věci, které by mohly vést ke ztotožnění.

18 thoughts on “Nominujte slídila na Cenu Velkého Bratra 2018”

 1. Festival Metronom Praha 2018
  – vyžadování e-mailu při nákupu lístků online.
  Na tento mail pak chodí EET e-účtenky ze všech nákupů na festivalu v reálném čase (pěkný vopruz, kor když kupována vstupenka jako dárek pro jiného).
  Díky čipům v cashless systému pak má pořadatel tuny údajů o chování konkrétních lidí na festivalu. Doporučuju ověřit, co s daty dál dělá.

  https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/metronome-festival-navstevnikum-nakonec-neutracene-penize-vr/r~4ffec9487a1811e886d70cc47ab5f122/

 2. Skoda, ze nefunguje normalni odkaz pro nominovani. To by si mozna zaslouzilo samo pozitivni cenu za ochranu hrisniku (kdyz se nad tim zamyslite, tak v ramci teto aktivity ocenovani je to ochrana velmi ucinna, ac se to muze zdat jako hloupost).

  No a co se tyce oceneni negativnich, tak by to mohl byt treba NIC.CZ za dlouhodobe zverejnovani odobnich udaju (jmeno a adresa) fyzickych osob nepodnikatelu, kteri se rozhodnou poridit si domenu. Pred prichodem GDPR se rozhodli na tuto smernici pripravit tak, ze tyto udaje budou zverejnovat jiz pouze docasne do doby, nez budou overene (realita: bezne lze najit soukrome majitele domen registrovanych nekolik let zpet s jejich presnou adresou)

  https://www.nic.cz/page/3782/sdruzeni-cznic-meni-pravidla-pro-sluzbu-whois/

  odkazy na priklady zverejneni osobnich udaju radeji uvadet nebudu 😉

 3. Velký bratr v Indii požaduje otisky prstů už i pro jídlo, telefony a finance. Aadhaar se přitom už několikrát ukázal jako extrémně děravý a data 1,3 miliardy obyvatel Indie rozhodně nejsou v bezpečí. Systémy navíc často nefungují a už jenom registrace do systému (zahrnuje fotografii, otisky prstů a snímky rohovky) bývá dobrodružstvím s několika nepovedenými pokusy. Tamní vládou je projekt samozřejmě pozicován jako otázka budoucnosti a cesta k inovacím. Pro ochránce soukromí jde o noční můru, kterou se navíc bohužel chystají nasadit i další země. Viz ‘Big Brother’ in India Requires Fingerprint Scans for Food, Phones and Finances.

  Indie se chystá spustit umělou inteligenci pro předvídání kriminální aktivity. Napojena bude na kamerový systém a podle Crime-predicting A.I. isn’t science fiction. It’s about to roll out in India by měla být schopná předpovědět kriminální čin ještě předtím, než se stane. Cílem by měla být hlavně sexuální napadení. Tvůrcem systému je izraelská Cortica a její systém jde hodně daleko za již běžně existující rozpoznávání obličejů a SPZ v kamerových systémech. Rozpoznání budoucího zločince je přitom založeno na jeho chování, (mikro)pohybech.

 4. Insolvenční rejstřík – zcela zbytečně obsahuje takové detaily o lidek v insolvenci, jako je rodné číslo či detailní soupis majetku. Na internetové stránce:
  https://isir.justice.cz/isir/common/index.do
  může každý do detailu prozkoumat nejen zda například jakýkoli „Petr Novák“ má dluhy, u koho všeho, jaké má RČ, adresu i majetek… Ale také u dostatečně malé obce zjistit, kdo všechno v této obci má zápis v insolvenčním rejstříku + následně všechny výše uvedené detaily.

 5. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
  Tato organizace ,která by měla podléhat ministerstvu zdravotnictví se již dávno vymkla jakékoliv kontrole a stala se takovým státem ve státě. Jejím úkolem je dohlížet nad léčivými přípravky, montuje se však absolutně do všeho, co se (zejména soukromého) zdravotnického sektoru týče. A nebojí se vyhrožovat miliónovými pokutami za nedodržení i zcela absurdních předpisů. Viz nová povinnost zapisovat každou ampulku použitého anestetika do zvláštního sešitu, či e-recept, který krom dokonalého vytěžení informací o pacientovi i lékaři nepřináší žádné výhody. SÚKL je dokonalým příkladem byrokracie pro byrokracii.

 6. Pozitivni cena:

  Open source aplikace pro chrome a smart mobilní telefony, umožňující skrýt identitu,blokovat trackery na síti a více privacy friendly nastaveni uctu na soc. sitich
  https://plusprivacy.com/

 7. Nominuji slídilem roku město Jičín a to za:
  1) za aktivní a dobrovolné zapojení města do nelegálního systému sledování pohybu vozidel a fotografování jejich řidičů a pasažérů, v podstatě jen kvůli dotaci
  2) za celkově vysokou úroveň sledování občanů – cca 60 kamer na sedmnáctitisícové město s dlouhodobě minimální kriminalitou
  3) tím za směřování ke stavu, kdy veřejný prostor budou lidé moci používat jedině když přitom budou nahráváni.
  Odkaz: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/jicin-si-poridi-dalsi-kamery-jako-ochranu-pred-zlodeji-20170324.html
  a http://www.jicinskozpravy.cz/archiv/zpravy/2017/1/320-hlavni-vyjezdy-z-jicina-zacnou-hlidat-kamery.htm

 8. zdravbotní registry, kde jsou rodná čísla bez jakéhokoli důvodu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.