TZ: Ceny Velkého bratra vyhlásí vítěze. Porota vybírala z rekordního množství nominací

Již ve středu 20. března vyhlásí organizace IuRe (Iuridicum Remedium) v Praze výsledky devatenáctého ročníku anticen, které upozorňují na problémy spojené s ochranou soukromí.

IuRe sbírá návrhy na oceněné po celý rok, nominovat mohla prostřednictvím webového formuláře opět i veřejnost. Nakonec se za rok 2023 sešlo 42 relevantních tipů.

„Šlo opět o mix technologických gigantů, kteří se v nominacích ocitají pravidelně, a velmi konkrétních, k soukromí bohužel ne příliš přívětivých případů z Česka,“ komentuje balíček nominovaných výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Vedle TikToku, Tesly či Amazonu se tak v seznamu objevila třeba i česká mateřská školka, která rodičům nabízí sledovat dění ve třídě v průběhu dne skrz kamerový přenos, či město Plzeň, které ke kamerám nově instaluje i detektory zvuků – rozpoznají hluk, zvuk spreje či dron.

Silné zastoupení českých ministerstev

Některou z cen za rok 2023 může obdržet i jedna z mnoha nominovaných českých institucí: Ministerstvo vnitra za volně dostupný registr majitelů datových schránek, Ministerstvo práce a sociálních věcí za zavedení povinnosti bank sdělovat informace o účtech žadatelů o dávky v hmotné nouzi a jejich rodinných příslušníků, či Ministerstvo pro místní rozvoj za chystaný centrální registr ubytovaných.

Nechybí ale ani Ministerstvo zdravotnicví, které nedávno představilo záměr sledovat zdravotní stav pacientů aplikacemi a dle výsledků je odměňovat. Tradičním nominantem je ale třeba také policie, tentokrát za využívání nástrojů na rozpoznávání tváří.

„V některých případech jde už o schválenou legislativu nebo používané nástroje, pravidelně se nám ale objevují i problémové věci ve fázi návrhu či záměru. To je třeba legislativní návrh registru ubytovaných nebo představený záměr sledovat životosprávu pacientů a nastavovat podle toho pojistné. Dané instituce, tak mají prostor s tím ještě něco udělat. Věříme, že naše soutěž k tomu dokáže přispět,” uvedl Jan Vobořil.

Řada nominací odrážela i aktuální celoevropské debaty týkající se soukromí: ty se v roce 2023 vedly zejména o umělé inteligenci, kamerových systémech umožňujících rozpoznávání tváří, či o automatizovaných nástrojích, které by plošně pročesávaly on-line komunikaci a odhalovaly například dětskou pornografii.

Cena veřejnosti a přednáška o “smart city”

Porota složená z právníků, novinářů a IT odborníků, již vybrala vítěze v kategoriích Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil, Výrok Velkého bratra a Pozitivní cena.

Letos poprvé bude udělena i Cena veřejnosti – o té rozhodnou lidé přítomni na vyhlašování, které začíná ve středu 20. března v 19:00 v pražské Čítárně Unijazz (Husitská 22, Žižkov).

Vstupné je dobrovolné, veřejnost se může těšit také na přednášku architekta Vladana Klementa, která se bude věnovat soukromí a současnému trendu “smart city”.

Porota vybírá vítěze Cen Velkého bratra za rok 2023.