Má ještě smysl ochrana soukromí? Odpověď najde dvacátý ročník Cen Velkého bratra (tisková zpráva)

Pražská organizace Iuridicum Remedium (IuRe) připravuje jubilejní dvacátý ročník Cen Velkého bratra, ve kterých oceňuje ty největší „slídily“. V rámci výročí vydá IuRe publikaci shrnující dvacet let bojů za ochranu soukromí.

Cílem soutěže je seznámit veřejnost s riziky, které vyplývají ze stále intenzivnějšího sběru dat. V posledních letech získala cenu v soutěži třeba česká policie, která provozuje nástroj na automatické rozpoznávání tváří, Seznam.cz, který záměrně neodhlašuje lidi z účtů, či třeba biolog Jaroslav Flegr, který během pandemie navrhoval, aby stát sledoval občany pomocí telefonů.

Nominace sbírá IuRe vždy po celý rok, ty nejkřiklavější případy narušování soukromí následně vybere porota složená z právníků, IT expertů a novinářů. Na dvacátý ročník byla porota posílena o právničku Moniku Hanych a odbornici na kyberbezpečnost Zuzanu Pechovou.

Dvacáté Ceny Velkého bratra budou 18. března 2025 v pražském klubu FUCHS2. Lidé si mohou do půlky prosince koupit vstupenky v crowdfundingové kampani na serveru Donio, kde lze dvacátý ročník podpořit. Vedle vstupenek si lidé jako dárek mohou koupit ale třeba i poukaz na procházku po pražských kamerových systémech či speciální publikaci mapující dvacet let Velkého bratra. Cílovou částku navíc zdvojnásobí Nadace OSF.

Zvykli jsme si na kamery?

“V knížce zmapujeme, jak se vlastně ochrana soukromí za posledních dvacet let proměnila. Jak jsme si třeba přirozeně zvykli právě na kamery ve veřejném prostoru, přestože jsme před nimi dříve varovali,” přibližuje kampaň organizátor z IuRe Hynek Trojánek. “V publikaci využijeme historii naší soutěže, v rámci které jsme rozdali již dohromady 122 cen. Přidáme ale i rozhovory a komentáře, třeba od našich zahraničních kolegů. Chceme se s odstupem podívat, co se za ty poslední dvě dekády se soukromím vlastně stalo a změnilo,” dodává.

Publikace bude pokřtena na samotném jubilejním večeru v březnu příštího roku. Vedle křtu a udělení cen se návštěvníci mohou těšit také na mystifikační skupinu Nevyžádaná rada, kterou tvoří stand-up komik Jan Géryk a slamer a wikipedista Anatol Svahilec.

IuRe věří, že i přes zásadní technologické změny posledních let mají Ceny Velkého bratra stále smysl. “Jasně, často i my máme pocit, že je to jakýsi ústupový boj, kde je více proher než výher. Ale pokud se podíváme do některých jiných částí světa, tak výsledky snah o ochranu soukromí v Evropě vidíme přeci jenom pozitivněji,” komentuje poslední dvě dekády právník a výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.


Projekt byl podpořen Nadací OSF z programu Stronger Roots, který je financován Evropskou unií z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Program Stronger Roots posiluje odolnost a stabilitu neziskových organizací a přispívá k jejich většímu propojení s veřejností. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Nadace OSF. Evropská unie ani Nadace OSF za ně nenesou odpovědnost.