TZ: Big Brother není reality show, ale realita

 

Sdružení Iuridicum Remedium řešící digitální práva a ochranu soukromí se vymezuje vůči soutěži Big Brother, která startuje 13. listopadu na platformě VOYO televize Nova. Místo sledování reality show láká IuRe na své Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), ve kterých upozorňuje na skutečné případy sledování lidí úřady či byznysem.

Název Big Brother odkazuje k fiktivní postavě z románu 1984 od britského spisovatele George Orwella. V tomto románu je celá společnost pod každodenním dohledem úřadů. Dohled je přitom připomínán všudypřítomným heslem Velký bratr (Big Brother) tě sleduje. Díky knize se pojem Big Brother stal ustáleným slovním spojením, které se využívá při označení obzvlášť významného zásahu do soukromí, ať již je učiněn jednotlivcem, institucí, či soukromou firmou. Reality show se stejnojmenným názvem však tento význam dle IuRe neguje.

„Je to až komické, ale už se nám párkrát stalo, že se nás lidé ptali, jestli se naše osvětová anti-soutěž jmenuje právě podle té reality show. Lidé si pojem Big Brother zkrátka často spojují již spíše s televizní zábavou, než se seriózními obavami týkajícími se všudypřítomného dohledu,“ přibližuje mluvčí IuRe Hynek Trojánek.

“Právě před totalitními praktikami a dohledem ale Orwell svojí knihou varoval. Proto jsme další ročník začali chystat s předstihem a informujeme o něm právě v den spuštění novácké reality show. Chceme tak hodnotu pojmu Big Brother alespoň částečně zachránit před úplným vyprázdněním,” dodává.

Zatímco Nova tak slibuje dům obydlený spolubydlícími, které bude sledovat 58 kamer 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, IuRe láká na vyhlášení Cen Velkého bratra za rok 2023, které se uskuteční 20. března 2024 v pražkém klubu Čítárna Unijazz. Zapojení veřejnosti pak slibují oba koncepty: u soutěže televize Nova mohou diváci rozhodnout o vyřazení soutěžících, do Cen Velkého bratra pak může veřejnost skrze webový formulář nominovat. (tady)

“Máme pět kategorií a čím víc nominací nám přijde, tím to bude dramatičtější. Naše Ceny zpravidla vedou k tomu, že se na daný problém spojený s narušením soukromí upozornění, někdy dojde i k nápravě,” upřesňuje Trojánek smysl cen, které se v Česku uskutečnily již osmnáctkrát.

V kategorii Dlouhodobý slídil vyhrál minulý rok Microsoft za netransparentní sběr dat o uživatelích. Firemního slídila získal Seznam.cz, který dle poroty záměrně usiluje o to, aby se lidé neodhlašovali z jeho e-mailu. V kategorii Úřední slídil “uspěl” Nejvyšší správní soud, který dovolil, aby finanční úřad mohl využívat data ze silničních kamer pro kontrolu. V kategorii Výrok Velkého bratra byl pak oceněn ministr Jurečka – kritiku a tedy cenu si vysloužil za nápad navázat údaje ze školní docházky se sociálními dávkami, čímž by rodiče, jejichž děti mají příliš absencí, na základě automatizovaného rozhodnutí přišli o podporu. Každý rok je však udělena i Pozitivní cena: naposledy si ji odnesl spolek NoLog, které zdarma poskytuje digitální nástroje na komunikaci či editaci dokumentů, které dbají na soukromí. (detaily k Cenám za rok 2022 a reakce oceněných jsou zde)

“Ceny udělujeme za rok 2023, který ještě neskončil. Ty nejžhavější kandidáti na ocenění se tak teprve mohou objevit. Již nyní máme ale pěknou řádku nominovaných. V čím dál více digitalizované společnosti bohužel není o případy zneužívání dat nouze,” komentuje Trojánek již zaslané nominace, ze kterých následně vybírá vítěze porota složená z novinářů, právníků a IT odborníků.

Spolek IuRe v poslední době upozornil například na systém na rozpoznávání tváří, kterým disponuje česká policie. Aktivně vystupuje i proti návrhu Evropské komise známého ChatControl, který by mohl vést k plošné kontrole digitální komunikace. IuRe usiluje také o právo na hotovost a dlouhodobě upozorňuje na rizika spojená s digitálním vylučováním – spolek se zasadil třeba o to, aby datové schránky nebyly povinné pro všechny, kdo prokáží digitální gramotnost, jak bylo původně plánováno.

Více informací o soutěži Ceny Velkého bratra najdou lidé na www.bigbrotherawards.cz