Jaké byly uplynulé ročníky?

Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) jsou nazvané podle postavy z románu George Orwella 1984. Od roku 2005 je pořádá naše organizace Iuridicum Remedium (IuRe). Od jubilejního 10. ročníku (rok 2014) jsou ceny vyhlašovány na tiskové konferenci pro novináře, večerní afterparty je pak určená veřejnosti a komunitě kolem IuRe. Níže najdete fotky a doplňující informace k uplynulým ročníkům.

Vývoj kategorií

Ceny aktuálně udělujeme v pěti kategoriích: jde o čtyři anticeny a jedno pozitivní ocenění. Do roku 2015 jsme měli též kategorii Slídil mezi národy, Nebezpečná nová technologie a Právní norma Velkého bratra.

V roce 2016 jsme Pozitivní cenu přejmenovali na Cenu Edwarda Snowdena.

Během osmnáctého ročníku v roce 2023 jsme však tuto cenu začali označovat opět pouze jako Pozitivní cena. Zásluhy Edwarda Snowdena na poli ochrany soukromí začaly být totiž ve veřejném prostoru znevažovány v souvislosti se Snowdenovým ruským občanstvím. Citlivě vnímáme, že jméno Snowdena v názvu ceny naší soutěže v současné chvíli přitahuje více pozornosti než ti, kdo cenu reálně dostanou – a to účel pozitivního ocenění rozhodně není. O Edwardovi Snowdenovi jsme proto vytvořili informační web www.snowden.cz.

BBA za rok 2023

Devatenáctý ročník byl 20. března 2024 v Čítárně Unijazz. Akci doplnil svojí přednáškou o smart city Vladan Klement, poprvé jsme také udělili Cenu veřejnosti.

  • kompletní výsledky včetně reakcí a mediálního pokrytí zde

BBA za rok 2022

Osmnáctý ročník našich Cen se uskutečnil 23. března 2023 v Kampusu Hybernská. Tentokrát neoblažila publikum žádná kapela, místo toho jsme na podiu vzpomínalo na to nejlepší, co se událo v historii Cen. Ceny za rok 2022 měly celkově větší mediální pokrytí než uplynulé ročníky, patrně i díky tomu, že všichni ocenění nějakým způsobem zareagovali – jeden z oceněných pak dokonce přímo vyrazil anticenu převzít.

Kompletní výsledky Cen Velkého bratra za rok 2022 včetně všech reakcí.

Vybrané reakce v médiích:

Foto: Milan Šanda

BBA za rok 2021

Po on-line tiskové konferenci jsme se 24. března 2022 večer potkali ve Vile Štvanice, o hudbu o provedení večerem se postala Bio Masha. Tak dlouho jsme si během večera dělali legraci z toho, že paradoxem anticen je, že si pro ně nikdo nechodí, až jedna soška ze slavnostního stolečku, kde byly ceny vystavené, skutečně zmizela.

V rámci tomboly jsme vybrali 3.450 Kč, které poputují na provoz pražské svépomocné školky pro děti z Ukrajiny.

Pár mediálních výstupů:

 

BBA za rok 2020

Pandemický ročník bez večírku se uskutečnil formou on-line tiskové konference 12. března 2021.

BBA za rok 2019

Bude doplněno, lovíme z archivů.

 

BBA za rok 2018

Bude doplněno, lovíme z archivů.

BBA za rok 2017

Po tradiční dopolední tiskové konferenci jsme se večer sešli ve Studiu Alta na tradiční afterparty pro příznivce a podporovatele ochrany soukromí. Večerem provedl mistr České republiky ve slam poetry Anatol Svahilec, doplněn vkusnou hudební produkcí skladatele Iana Mikysky a jeho bandu.

  

  

 

BBA za rok 2016

se odehrály na afterparty ve Strašnickém divadle X10. Večerem nás provedla “první dáma českého slamu” Bio Masha a k poslechu i tanci zahrála její kapela Debbi Love.

  

 

BBA za rok 2015

O zábavu se postaralo improvizační divadlo Bafni. Představili jsme také nové sošky z dílny sochaře Jana Haubelta, působícího na Vysoké škole umělecko průmyslové.

  

  

 

BBA za rok 2014

Jubilejní ročník. S prosbou o spolupráci jsme se rozhodli oslovit aktivační agenturu Geometry Global Prague (GG), která pro nás zdarma vymyslela kampaň a zároveň pomohla s její realizací. Rozhodli jsme se také pro zúžení kategorií z 8 na 5 (4 anticeny a 1 pozitivní cena). Celá kampaň začala již upozorněním na favority z řad nominovaných formou online vizuálů a také především nasvěcováním jejich budov. Za tento počin pak GG vyhrálo 1. místo v České ceně za Public Relations v kategorii Akce a události.

  

 

BBA za rok 2013

se tentokrát konal v kině OKO 16. ledna 2014. Slavnostní udílení 7 anticen a jedné ceny pozitivní uváděl Martin Sedláček, Josef Rosen, Jitka Říčařová a jejich loutkohra.

    

 

BBA za rok 2012

byly vyhlášeny 16. ledna 2013 v kině Atlas. Večerem provázela diváky Lejla Abbasová a hudebním hostem byl Bonus (Martin Tvrdý).

    

 

BBA za rok 2010

Výsledky šestého ročníku soutěže pro narušitele soukromí Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) byly vyhlášeny 10. listopadu 2010 na slavnostním večeru v pražském BIO OKO.

 

BBA za rok 2009

Divadlo Na prádle.

 

BBA za rok 2008

experimentální prostor NoD, nad Roxy.

 

BBA za rok 2007

se uskutečnily v experimentálním prostoru NoD nad Roxy. Video z akce.
   

BBA za rok 2005

První ročník. 28. října, Divadlo Na zábradlí.